Skip to main content

Ako dosiahnuť, aby bola voda v bazéne priezračná a zdravotne neškodná?

Nepodceňte meranie pH

Úprava bazénovej vody má svoje pravidlá. Na jej začiatku je vždy potrebné zmerať hodnotu pH, teda určiť, či je voda v bazéne zásaditá alebo kyslá, na čo slúžia kvapkové testery. Aby bola voda v bazéne neškodná a všetky používané prostriedky fungovali správne, musí sa hodnota pH pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Ak by bolo vyššie ako 7,4, môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly, znížiť účinnosť chlórových prostriedkov, vyvolať známy chlórový zápach či podráždenie očí a pokožky. Pri hodnotách pod 7,0 môže zase dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov, blednutiu materiálov, z ktorých je bazén vyhotovený, a rovnako aj k podráždeniu očí alebo pokožky. Na úpravu pH smerom nadol alebo nahor sa používajú špeciálne prípravky. Hodnotu je potrebné kontrolovať pravidelne aspoň raz týždenne, pri výskyte nečistôt alebo vyšších teplotách interval skráťte.

Salinátor

Salinizácia je jedným z najefektívnejších spôsobov dezinfekcie vody v bazéne. Mikroprocesorom riadená elektrolýza produkuje zo slanej vody prírodný chlór, ktorý následne zneškodní baktérie aj riasy. Takto upravená voda (s desaťnásobne nižšou koncentráciou soli ako v mori) nedráždi oči ani pokožku, na ktorú má dokonca liečivý účinok.
Filtrácia

Na odstránenie väčšiny mechanických nečistôt postačí kvalitná filtrácia. Dôležitá je jej jemnosť – pieskové filtrácie mávajú jemnosť 30 až 50, filtračné vaky dokonca 6 mikrónov (μm). Filtrácia musí mať v závislosti od objemu bazéna dostatočný výkon, pričom celý objem bazéna by mala každý deň prefiltrovať za 6 až 8 hodín, pri nadmernej záťaži a vysokých teplotách za 3 až 4 hodiny. Mala by mať aj dostatočnú výkonovú rezervu na predpokladané pripojenie vysávača či solárneho ohrevu.